Menüü

Uudised

09. aprill. 2024

Näitus "Kapist välja" Valga Muuseumis!

“KAPIST VÄLJA – RIIDED IHU JA ILMA VAHEL”

Miks saab viltida lambavilla aga mitte koeravilla? Kuidas töötab Core-Tex materjal? Miks tuleb õues kuivanud pesule juurde eriline meeldiv lõhn? Milliseid riideid tehakse puidust ja milliseid plastpudelitest? Miks linased kangad vajavad sirgeks triikimisel kõrgemat kuumust kui siid? Mida jutustavad sildid meie rõivastel? Kes leiutas takjakinnise ja kuidas ta selleni jõudis?

Tartu loodusmaja näitus räägib rõivaste lugusid. Teemadeks on erinevate materjalide päritolu, ajalugu, omadused, kasutusvõimalused, tootmise ja arendamise tehnoloogiad, samuti nende keskkonnamõjud. Riided meie seljas on üks kõige igapäevasemaid asju – täitsa hea on teada, millest on tehtud meie riided, kuidas erinevaid materjale toodetakse, milline on nende mõju keskkonnale ja millised on meie valikud.

Näitusel saab suurendusega vaadata erinevaid kiudusid, materjale ja kangatüüpe, mängida nööbimeres, uurida Malle ja Pelle rõivaste teekonda, tutvuda viie T-särgi isikliku elulooga, avada ja jälle kinni panna nööpe, pandlaid, haake, trukke ja trippe, otsida silte enda riietelt ja kohapeal olevatelt. Näitusel on mängimise võimalusi, ajarännakuid edasi ja tagasi. Saab proovida kedervart ja kangaspuid, nööbi õmblemist ja muudki.

Väljapanek on mõeldud tervele perele – mängulisi tegevusi leiab nii eelkooliealistele kui ka õpilastele, põnevat keskkonnaalast infot, nostalgia hetki ja ahhaa-momente aga jagub kuhjaga täiskasvanutele.

Näitus on eesti ja inglise keeles. Näituse loomist toetas Eesti Teadusagentuur.

 

 

18. märts. 2024

Teatrikuu Valga Muuseumis

Meie "Säde" teater alustas tegevust 1911.aasta aprillis. Seetõttu tähistame teatrikuud Valga Muuseumis just aprillis mitmesuguste erinevate töötubade ja muuseumitundidega. Osalemiseks vajalik eelnev registreerimine.

14. veebruar. 2024

Üleskutse!

01. veebruar. 2024

Muuseumitund "Eesti lipu lugu"

Eesti lipu lugu

Eesti lipu sünni -ja elulugu on põnev ja seiklusrikas. Täna võime uhkusega nentida, et vaatamata ajaloo keerdkäikudele ja raskustele on see lipp säilitanud väga olulise koha eestlaste südames ja ka kõige karmimatel okupatsiooniaastatel ei unustatud teda kui üht rahvuslikku sümbolit. Muuseumitunnis Eesti lipu lugu kuulavad õpilased ettekannet Eesti lipust ja saavad ise valmistada väikese lipu.

Õppeained: eesti keel, ajalugu, ühiskond, tehnoloogia

Registreeri: liisi.sagar@sknord.ee või tel: 7668864

Hind : 2.-

Tunni kestvus : 90 min.

 

22. jaanuar. 2024

Näitus "Sa ei oska maalida!" Valga Muuseumis

Kunstiajaloo lühiülevaade Valga Muuseumis

 

Teisipäeval, 30. jaanuaril kell 16.00 avatakse Valga Muuseumis näitus „„Sa ei oska maalida!“ Eesti kunstiajaloo lühikokkuvõte“. Näituse kuraator on Peeter Talvistu. Tartust sõidab avamisele ERIBUSS!

 

Viiendat korda organiseerib Tartu Kunstnike Liit Valga Muuseumi galeriis näituse, mis tänavu pakub maalikunsti kaudu lühikest ülevaadet Eesti kunstiajaloost 19. sajandi biidermeierist 21. sajandi post-maalini. Kaasatud autorid ja teosed markeerivad meie kunstiloo olulisi ja lausa pöördelisi momente, teoste valmimise ajal aga on nii mõnigi kord seatud kahtluse alla loodu kunstiline väärtus.

 

Selliste momentide hulgas on esmased Itaaliast kaasa toodud naturalisminäited, automatistlikult paberile tõmmatud värvilised jooned, igikestvalt südamesse ja pintslisse kätketud pallaslik impressioon ning reaalsusekildude lõuendile kandmine slaidiprojektori abil. Ikka ja jälle kipub keegi sellistel hetkedel kas publiku, arvustajate või teiste loojate hulgast ütlema, et see pole päriselt kunst või „Sa ei oska maalida!“, kuid sama sagedasti saavad just nendest momentidest hiljem meie kunstiloo olulised verstapostid. See näitus sisaldab ühte valikut seda sorti momentidest.

 

Näitusel osalevad kunstnikud Julie Hagen-Schwarz, Ado Vabbe, August Jansen, Johannes Saal, Lola Liivat, Enn Tegova, Alar Tuul ja Mihkel Ilus. Enamik teoseid pärineb Tartu Kunstimuuseumi kollektsioonist. Näituse graafiline kujundaja on Katrin Nõu.

 

Kuna Tartu ja Valga vaheliste ühistranspordi ühenduste arv on piiratud, sõidab avamisele eribuss. Buss stardib Tartust 30. jaanuaril kell 14.30 Tartu Kunstimaja eest ja alustab tagasisõitu Valgast Tartusse kell 18.00. Edasi-tagasi sõidu eest tuleb tasuda 5 eurot (kohapeal sularahas). Koha broneerinimiseks on vajalik ETTEREGISTREERIMINE aadressil sekretar@kunstimaja.ee 29. jaanuariks.

 

Näitus on avatud 2. märtsini.

 

Lisainfo:

 

Peeter Talvistu

Kuraator

talvistu@gmail.com
5650 7782

 

Valga Muuseum, Vabaduse 8

www.valgamuuseum.ee

T–R 11–18, L 10–15

Näitust on toetanud Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Valga linn, Valga Muuseum

19. jaanuar. 2024

Fotoretk

 

 Fotoretk „VABADUSSÕJA AUSAMBAD VALGAMAAL“

Saabuva Eesti Vabariigi 106. aastapäeva tähistamiseks korraldab Valga Muuseum 22. veebruaril 2024 väljasõidu maakonna Vabadussõja mälestusmärkide juurde. Ootame osalema kõiki huvilisi, kes jäädvustaksid neid ausambaid ja sel retkel nähtut fotodel, millest valikut saab hiljem näha Valga Muuseumi kodulehel.

 

Külastame ausambaid Lüllemäel, Otepääl, Tõrvas ja Valgas. Bussireisi ajal saab kuulata giidi vahendusel ajaloolist ülevaadet sammastest ning Vabadussõja sündmustest. Buss väljub Valga muuseumi juures olevast parklast kell 10.00 ning bussisõit on osalejatele tasuta. Toitlustamine soovi korral vahepausil omal kulul. Fotoretke pikkus on umbes 5 tundi.

 

Registreerimine ja lisainfo: priit@valgamuuseum.ee ; 766 8868 või 5647 4257

Oled oodatud huvitavale elamusele!

05. jaanuar. 2024

„VASTEL VALGE POISIKENE“

Peagi käes on vastlad! Ootame koole vastlapäeva programmidele 13. veebruaril Valga Muuseumis!

Rahvakalendri programm „VASTEL VALGE POISIKENE“

Püüame vastelt, teeme noore kuu loitsu, kammime-jookseme juuksed pikaks, tantsime linalakka linnukesega, ajame "põrssad põllule!" ja kada teiste sakste maile. Räägime ja laulame vastlapäeva maagiast, vastlapudrust, rasvaleivast, seajalgadest, linast, liulaskmisest, vastlasantidest.

Vastlapäeva tähistamiseks palume osalejatel kaasa võtta kamm, võtmed (või sendid), riideräbalad (väike peotäis), vastlavurr (kui on).

Osalejatele vastlamängude õpileht.

Osaleda saab korraga üks klass (14-24 õpilast).

Programmi viib läbi Terje Puistaja Eesti Rahvapärimuse koolist. Tunni pikkus on 45 minutit ja hind ühe õpilase kohta 2 eurot. Kokku toimub 5 tundi, seega kõigil huvilistel palume registreerimisega kiirustada! Registreerimiseks kirjutada: priit@valgamuuseum.ee või 56 474257


Uudiste arhiiv
Ava ostukorv