Menüü
Vali aasta ja kuu
Neljapäev
06
aprill kuni 11.06
kell 14:00

Teatrinukkude võlumaailm

 

 

Alates 2023. aastast jõuab Nukuteatrimuuseumi rändnäitus „Teatrinukkude võlumaailm“ paikadesse üle Eesti. Nukuteatrimuuseum asub Tallinna vanalinnas Eesti Noorsooteatri kõrval ning on koduks üle 800 teatrinukule, kes on kunagi laval üles astunud. 

Rändnäitus on lühivorm Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonist ning pakub sellega sarnaselt teadmisi ajaloost, võimalust ise teatrinukkudega mängida ning tutvuda lavastust ettevalmistava protsessiga.

Rändnäitus koosneb väikestest teatrinukkude lavadest, millel igaüks saab proovida näitleja ametit. Näitus tutvustab kõige rohkem levinud nukuliike – varjunukke, lauanukke, käpiknukke, varrasnukke ning marionette. Kõikide nende liikidega on võimalik tutvuda nii Nukuteatrimuuseumi püsikspositsioonis kui ka rändnäitusel. Igat nukuliiki esindab üks või mitu näidet Nukuteatri (tänase Eesti Noorsooteatri) kunagistest lavastustest. Enamjaolt on tegemist väärtuslike originaalnukkude koopiatega, mille on valmistanud Eesti Noorsooteatri nukumeistrid. Näitusele on valitud nukud läbi 70 aasta. Nukkude valik peegeldab ka Nukuteatri endisi ning praeguseid kunstilisi juhte ja peakunstnikke.

 

Näituse kuraator: Gerli Mägi

Kujundus ja teostus: Loovagentuur PULT

Projektijuht: Iti Niinemets

Toimetaja: Helena Läks

Brošüüri kujundaja: Helmi-Elfriede Arrak

Nukkude koopiate valmistajad: Annika Aedma, Evelin Vassar, Mihkel Vooglaid
Täname: Teatri- ja Muusikamuuseum

 

Pühapäev
18
juuni
kell 10:00

Kõlavöö õpituba

 

 

Lühiloengus antakse ülevaade Eesti arheoloogilistest ja etnograafilistest kõlavöödest ning vööde rollist rahvakommetes. Põhiosa töötoast on praktiline – õpitakse kõlavöö mustri lugemist ja mustri põhjal vöö üles rakendamist ning kudumist.

Õpituba juhendab pärandihoidja Marit Külv.

Osalemistasu on 10€, materjal on hinnas.

Kohtade arv on piiratud, registreerimine margit@valgamuuseum.ee
NB! Kui sul on kindel mustrisoov, kas kihelkonna järgi või lihtsalt mõni meeldiv muster, anna sellest registreerimisel teada.

Õpitoa toimumist toetab Eesti Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupp.

Neljapäev
29
juuni
kell 16:00

Ettekanne "Viinad ja peenemad napsid. Alkohol ja kohalik kultuur"

 

 

Alkohol on käinud eluga pikalt kaasas, kultuuriga üsna selle algusest peale. Alguses oli see pigem raviotstarbe või rituaalse tähendusega.

Alkoholil on pikk ja värvikas ajalugu. Selle eesmärgipärane tootmine on küll ühine paljudele kultuuridele, kuid geograafilised, religioossed, kultuurilised ja sotsioloogilised eripärad loovad maailma eri piirkondade ja rahvaste jookides erakordselt nauditava mitmekesisuse. Igaüks võib leida midagi oma maitsele sõltuvalt tujust, tervisest, seltskonnast ja veel mitmetest asjaoludest. Kuid nii nagu süüa, riietuda ja üldse elada on võimalik kvaliteetsemalt ja kultuursemalt, kusjuures see ei ole kindlasti seotud jõukusega, nii on ka võimalik juua kultuurselt. See on kultuuri osa, mis settinud läbi aja.

Viskiklubi UBC president Toomas Tiivel räägib alkoholi ajaloost, valmistamisviisidest ja tähtsusest erinevates kultuuriruumides.

 

Ettekanne on tasuta.

 

Ava ostukorv