Menüü

Galerii

TULBINÄITUS. Janis Salensi kollektsioon

21
mai
Kell 18:00
kuni 23. mai 15:00

 

Tulbikollektsionäär, aretaja ja paljude tulbisortide omanik Jānis Salens hakkas tulpide kasvatamise vastu huvi tundma juba 1970. aastate lõpus ja nüüd on tema kollektsioonis üle 300 tulbisordi. „Istutasin need maha ja ei pannud tähelegi, et nii palju aastaid on möödas, see on viirus, mis jääb külge ja millest ei saa lahti ”räägib Jānis Salens oma pikaajalisest kirest tulbikasvatuse vastu. Kollektsiooni kuuluvad ka tulbid Läti ja maailmakuulsatelt tulbikasvatajatelt, mh ka Kaufmanni unikaalsed tulbid. J. Salens on oma tulbikollektsioonidega osalenud näitustel Eestis, Lätis ja Leedus.

 

Tulpide kodumaa on Kesk-Aasia ja Türgi. Tulbi teaduslik nimetus Tulipa tuleneb pärsiakeelsest sõnast toliban, mis tähendab turbanit.

XVII sajandi algul puhkes Hollandis tõeline tulbivaimustus, sibulal oli lausa varanduse hind. Tulp kujunes juba siis Hollandis omamoodi staatusemärgiks, tänapäevalgi on need kaunid lilled üks selle maa sümboleid.

Eestis ja Lätis hakati tulpe laialdasemalt kasvatama eelmise sajandi alguses, varem võis näha väheseid sorte vaid mõisaaedades. Tulpe on kerge kasvatada, seetõttu on need lilled koduaedades ka nii populaarsed.

Ava ostukorv