Menüü

Galerii

Vali aasta ja kuu
Kolmapäev
01
veebruar kuni 01.04
kell 16:00

Naise kujutamine 1920.–1980. aastate Eesti skulptuuris

 

 

Valga muuseumis avaneb 01. veebruaril 2023 kell 16 Tartu Kunstimuuseumi koostatud näitus, mille keskmes on naise kujutamine 1920.–1980. aastate Eesti skulptuuris.

Skulptuurile kui kunstiliigile on omane huvi inimkeha vormide väljendamise vastu. Nii nagu mujal maailmas, on naine kui muusa olnud loovuse allikaks arvukatele Eesti 20. sajandi skulptoritele. Näitus tutvustab Tartu Kunstimuuseumi skulptuurikogu põhjal tuntud Eesti kujurite loomingus nii igavikulist kui ka ajas muutuvat nägemust naisest.

Varasemad näitusele valitud teosed on pärit 1920. ja 1930. aastatest, mil kunstiharidus muutus ka siin kättesaadavamaks. Välismõjude eeskujul hakkas tasapisi välja kujunema rahvuslike joontega Eesti skulptuur. Kunstiareenile astusid esimesed Eestis kõrghariduse saanud skulptorid, keda nüüd saame pidada Eesti skulptuuri klassikuteks. Kuigi mitmed neist lahkusid Eestist II maailmasõja tagajärjel, oli tee rajatud järgnevatele skulptorite põlvkondadele.  

 

Näitusele valitud kunstnikud: Juta Eskel, Lagle Israel, Ellen Kolk, Jaan Koort, Ilme Kuld, Lydia Laas, Elfriide Maran, Signe Mölder, Juhan Paberit, Hille Palm, Salme Riig-Schönberg, Aulin Rimm, Enn Roos, Martin Saks, Ferdi Sannamees, Anton Starkopf, Linda Sõber, Endel Taniloo, Elin Tober, Matti Varik, Edgar Viies, Ülo Õun

 

Kuraator: Annegret Kriisa

Graafiline disain: Katrin Nõu

Toetaja: Eesti Kultuurkapital

Lisainfo: Annegret Kriisa, annegret.kriisa@tartmus.ee

Neljapäev
16
veebruar

Loeng "Portreeskulptuurist monumendini. Ferdi Sannamehe elu ja looming"

 

 

Ferdi Sannamees (1895-1963) on üks olulisemaid skulptoreid Eesti kunstiloos. Tema karakteersed psühholoogilised portreed, tundlikud figuraalsed skulptuurid ja kaalukad monumendid on jätnud sügava jälje siinsesse kultuurimällu. Sannamees sündis Lõuna-Eestis Arula külas (praegusel Valgamaal) ning oma kooliteed alustas ta kodulähedaselt Otepäält. Pärast töötamist Rakveres ühes fotoäris ja teenimist nii tsaari kui Eesti Vabariigi armees jõudis ta noore mehena Tartusse värskeltloodud Pallase kunstikooli, mille lõpetas legendaarse esimese lennu hulgas. Teda õpetasid tuntud kunstnikud, nagu Konrad Mägi ja Anton Starkopf ning veel enne kooli lõpetamist sai ta ka ise õpetajana kätt proovida sealses kipsivaluklassis. Seega Sannamehes nähti juba noorest peast suur annet, mis tema loometee jooksul ka jõudsalt edasi arenes. Olulist mõju tema loomingule avaldasid ka reisid Dresdenisse ja Pariisi, ning ka tema enda teosed jõudsid rahvusvahelisele kunstiväljale. Kuid valdava osa oma professionaalsest elust veetis Sannamees siiski Tallinnas, kus valmisid tema mitmed olulisimad portreed ja allegoorilised skulptuurid ning ka keerulise elulooga Vabadussõja mälestussammas „Reaalipoiss“, mille koopia on endiselt Reaalkooli kõrval aukohal. Oma pika ja viljaka loometee jooksul kirjutas Sannamees ennast sügavale Eesti kunstiajalukku ning tema teostest tuntakse rõõmu siiamaani. Oma juurte ja sünnipaiga tõttu on just Valga Muuseum see õige koht tema elust ja loomingust rääkimiseks.

Loengu läbiviija Magdaleena Maasik töötab Tallinnas Kumu kunstimuuseumis näituste koordinaatorina ning omandab magistrikraadi Kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudis Eesti Kunstiakadeemias.

Loeng on kõigile tasuta.

Ava ostukorv