Menüü

Uudised

07. oktoober. 2024

Valga Muuseum otsib Valga Veinitehasega seotud materjale

Otsime täiendavaid materjale kunagise Valga veinitehase kohta

07. oktoober. 2024

Räägime hapendamisest

Valga Muuseum viib 19. oktoobril 2024 algusega kl 11 läbi loengu ja töötoa hapendamisest.

Loeng ja töötuba pidi küll toimuma Mihklilaada raames 12. oktoobril, kuid lektori tõsise haigestumise tõttu pidime selle ürituse edasi lükkama. Päris ära ei tahtnud me seda üritust jätta, sest sügisesel ajal on hapendamisega seonduv igati kohane ettevõtmine. Leidsime ka uue lektori ja töötoa juhendaja, kelleks on Silver Illak. Oled oodatud Valga Muuseumisse. Üritus on osalejatele tasuta.

04. oktoober. 2024

Väikesed muuseumisõbrad alustavad taas

Ootame väikesi muuseumisõpru Valga Muuseumi raamatukokku 10. oktoobril 2024 kl 16, et taas alustada oma vahva huviringiga.

Registreerida saab telefonil 53730029 või tule lihtsalt kohale Valga Muuseumisse. Oodatud on lapsed vanuses 9 - 15.

Meie huviringis saavad lapsed lähemalt tuttavaks Valga Muuseumiga. Uurime oma perelugu, tutvume muuseumi kogudega, mängime ja meisterdame, külastame muuseume ning teisi huvitavaid kohti.

Ootame sind muuseumi sõbraks!

27. september. 2024

Uus näitus Valga Muuseumis!

Maailmahariduskuu raames on Valga Muuseumi galeriis üleval 3.- 31. oktoobrini näitus „See on minu maailm – Joanna Concejo illustratsioonid“. Näitus avatakse Valga Muuseumis 3. oktoobril kl 16.

11. september. 2024

 Valga Muuseumi  rändnäitus “Hälli kiigutaja - Mahasaanu” Vastseliina Rahvamajas
 

Vastseliina Rahvamajas avatakse rändnäitus “Hälli kiigutaja - Mahasaanu”

Näitus “Hälli kiigutaja - Mahasaanu” toob vaatajateni läbilõike viimase sajandi sünnipärimusest ja laste kasvatamisega seotud arusaamadest. Rändnäitus saab avalöögi 20. septembril kell 15 Vastseliina Rahvamajas.

Näitusega soovitakse austada emadust, isadust, ämmaemandaid, hällide valmistajaid, titeteki kudujaid ja hälli kiigutajaid ning säilitada infot sünniga seotud kombestikust. Fotode ja mälestuskatkete vahendusel on näitusekülastajal võimalik rännata ajas tagasi oma lapsepõlve ning isegi kuni 100 aasta tagusesse aega. Möödunud sajand on laste kasvatamises ning sünnitusabis toonud kaasa suuri muutusi nii olmetingimustes kui uskumustes.

Näituse üks koostajatest, Marju Rebane kogus Valga sünnitusmaja sulgemise järel endiste Valga Haigla sünnitusosakonna töötajate mälestusi. Lastearst Viive Laks on meenutanud: “Valga Haigla uus maja oli justkui solgiaugust paleesse hüppamine.” Valga Haigla oli esimene uus haigla Eestis, mis avati 1997. aastal. “ Emadus on läbi aegade olnud austatud ja hoitud kui ime, nii bioloogiline kui ka kosmiline ime, ent naiste võimalused sünnitamiseks on olnud 100 aasta jooksul Eestis väga erinevad,” selgitas Rebane. “Iga laps, kellele sa sünni hetkel käed alla paned, annab sulle esimese puudutusega kingituse!” on öelnud ämmaemand Hilja Kukk,” toob Rebane näiteid. “Lapsed on sündinud alati armastusest - oodatud toetava haigla personali ja lapsevanemate poolt “ lisab Rebane.

Teine näituse koostaja, Marit Külv keskendus uurimisel vanemale perioodile, leides sealt huvitavad paralleelle tänapäeval levivate trendidega. “Taas on võimalik planeerida assisteeritud kodusünnitust, leidub peresid, kes tähistavad vanade kommete kohaselt lapsele nime panekul varrusid ning pärast ühekordsete mähkmete vaimustust on paljud emad leidnud tee varasemalt levinud naturaalsete riidest mähkmete juurde,” toob Külv mõned näited.

Rändnäitusele on eelnenud Valga muuseumi, Rõngu Rahvamaja ja Võrumaa Kultuurikoja näitused koos välja antud raamatuga “Lõuna-Eesti pulma -ja sünnipärimus 20. sajandi algusest tänapäevani”. Näitus jääb Vastseliina Rahvamajas avatuks kuni 31. oktoobrini ning liigub seejärel edasi teistesse Lõuna-Eesti kultuuriasutustesse. Näitus saab teoks tänu Valga Muuseumi, Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri Sihtkapitali, Valga -ning Võrumaa Ekspertgrupi rahalisele toetusele.

Lisainfo:
Marju Rebane

+372 55900379

27. august. 2024

Valga Muuseumi seeneretk

Nagu Valga Muuseumil on tavaks saanud, korraldame me sügisel septembrikuus laiemale üldsusele looduspäevade raames seenenäitusi ja seeneretki.

25. juuli. 2024

Loeng "Aianduse ja mesinduse ajaloost Valgamaal"

Aianduse ja mesinduse ajaloost Valgamaal

 

24. juuli. 2024

Kontsert "Õukonna pidu"

Festa Di Corte / Õukonna Pidu

Anto Õnnis – tenor
Neeme Punder - flöödid
Ene Nael – klavessiin


Pidu laulu, tantsu ja näitlemisega oli tähtsaim meelelahutus 16 ja 17 sajandil. Kogu aristokraatne seltskond sai kaas lüüa, juurde palgati tuntud ja suurepäraseid artiste, kastraate ning näitlejaid kaugemaltki ning nii sündisidki rikkaliku kostüümivalikuga meeleolukad maskide muusika etendused.

Kõlavad omaaegsed hitid Inglise ja Itaalia 16 ja 17. sajandi heliloojatelt nagu John Dowland, Henry Purcell, Giulio Caccini, Alessandro Grandi ja tantsumuusika William Brade ja Giorgio Mainerio jt kogumikest. Laval on palju erinevaid flööte, löökpille, klavessiin ja krummhorn.

Trio koosseisus Õnnis, Punder, Nael on Eesti vanamuusikamaastikul tuntud nimed juba läbi aastakümnete, seda nii ansambli Hortus Musicus tegemistes, vastavate kursuste läbiviijatena, noorte muusikute koolitajatena, festivalide ja kontsertide korraldajatena ning hinnatud interpreetidena paljudes kontserdiprojektides nii meil kui välisamaal.  

28. juuni. 2024

Koolitus "Aiakunsti saladused"

Koolituspäev „Aiakunsti saladused“ toimub 6. juulil 2024 kell 14.00 – 16.30  Valga linna ilusas parkaias aadressil Tartu tn 81 A  (Valga Loomakliiniku läheduses). See on üheks osaks Valga Muuseumi pärimuskultuuripeost „Kes aias?“ . Õppepäeva viib läbi Kristiina Kikkas (Kristiina Iluaed OÜ).

20. juuni. 2024

Pärimuspidu "Kes aias?"

Tänavune Valga Muuseumi pärimuspidu „Kes aias?“ keskendub aiandusele ja tähistab Valga Linnapargi 120. sünnipäeva.

Aiandus on Valgas au sees olnud aastakümneid, iga-aastaselt toimuvad praegugi parima koduaia konkursid ning teada on sarnaseid võistlusi ka varasemast ajast.

19. mail 1904 otsustati linnavolikogu istungil asutada Osoli mõisa väljale mõlemale poole Pipraoja linnapark. Pargi rajajaks oli kaupmees Karl Taklaja, kes oli Saksamaal kunstaednikuks õppinud.

Pärimuspidu 6. juulil on täis erinevaid ettevõtmisi: Kristiina Kikkase koolitus „Aiakunsti saladused“, kus üheskoos huvilistega külastatakse ühte Valga linna kaunist aeda. Päeva teises pooles saab muuseumi hoovis valmistada lilleseadeid ja pärgi ning põnevust pakub lillekübarate demonstratsioonesinemine.

Teater Rukki Narrid toob publiku ette etenduse „See ehe Eesti asi", mis jutustab loo sõbrannadest, kes kohtuvad pargis, et päevauudiseid pajatada. Prouadega liitub Heldur, kes kuuleb uudist, millest tal aastaid aimugi ei olnud. Milline see uudis täpsemalt on, saad teada etendust vaadates.

Tantsuks ja rõõmuks teeb muusikat kohalik ansambel Spirea ja  Valgamaa juurtega, sel aastal elutööpreemiaga pärjatud Marju Länik koos muusikutega. Üritus on publikule tasuta.

Toetajad: Valga vald ja Valgamaa Ekspertgrupp


Uudiste arhiiv
Ava ostukorv