Menüü
Vali aasta ja kuu
Teisipäev
28
september kuni 30.10
Kell 16:00

Näitus "Elu putuka/-na/-ta/-ga"

Inimesed ja putukad erinevad esmapilgul üksteisest nagu kosmosesüstik ja aerupaat. Inimesed on suured loomad, putukad väikesed. Inimese keha katab pehme nahk, putukate keha aga kõva kitiinkest. Inimesed oskavad rääkida, putukate helimaailm on inimeste jaoks sageli mõistatuseks… Võime välja tuua palju fakte, miks putukad ja inimesed üksteisest erinevad, kuid kas Sina tead, mis juhtudel nad hoopis sarnased on, millised on nende ühised huvid ning kuidas üks pool teist kasutab?   

Tartu loodusmaja koostatud näitusel „Elu putuka/na/ta/ga” saab sügavuti aimu, kuidas toimib maailm koos putukatega, milline oleks see ilma putukateta ja kuidas on elada putukana oma kitiinkestas. Põhjalikult avatakse putukate ja inimeste vastastikuseid mitmekülgseid suhteid nii vaenulikest sõbralikeni kui ka kasulikest üksteist kahjustavateni. Putukanäitusel saab vaataja muuhulgas: - jälgida putukate aasta- ja eluringi - uurida mikroskoobiga putukalaboris pisimaailma - mängida putuka-aliast - tutvuda igapäevaelu toodetega, mille koostises on putukate loodud ained - telgis ja klotsimängus teada putukatest rekordiomanike kohta ja võrrelda inimrekorditega - näha saab Urmas Tartese imeliselt detailseid putukate fotosid - nuputamissõpradele ja põhjalikele näitusekülastajatele on lisaks mõeldud ristsõnad ja märkmelehed küsimustega. Nuputamissõpradele ja põhjalikele näitusekülastajatele on lisaks mõeldud ristsõnad ja märkmelehed küsimustega.

Tekstid ja fotod on loonud putukateadlane Urmas Tartes. Näituse projektijuht on Krista Tomson. Tegevuste, mängude, ülesannete osas panustasid Anneli Ehlvest, Pille-Riin Pärnsalu, Janika Ruusmaa jt. Putukakogu valmistas Allan Selin, tekstid korrastas Leelo Laurits ja näituse tervikuks sidunud teostus on agentuurilt Pult OÜ. Kõike seda toetas ja tegi võimalikuks Keskkonnainvesteeringute Keskus. 

Reede
22
oktoober
Kell 10:00

Loodusprogramm "Väikeste elukate elutähtsad ametid"

Programm „Väikeste elukate elutähtsad ametid“ tutvustab putukate erinevaid rolle, mida täites tagavad nad meie maailma säilimise meile elamiskõlbulikuna ning sellisena, nagu me oleme harjunud seda nägema.
Programmi läbinu mõistab paremini, kui tihedalt on kõik looduses omavahel seotud ning mida võib kaasa tuua mõne lüli kadumine. Teoreetilise osa täiendamiseks uurime nii elusaid kui ka prepareeritud putukaid. Programmi lõpetab rollimäng, kus saab uued teadmised proovile panna.

Programmi viib läbi Leif-August Kirs Tallinna Loomaaiast.

Osalemine tasuta.

Kohad piiratud. Registreerimine margit@valgamuuseum.ee

Reede
22
oktoober
Kell 16:00

Loodusõhtu "Väikeste elukate elutähtsad ametid"

Loodusõhtu keskendub üldiselt putukaks olemisele. Saame teada, mis teeb ühest putukast putuka, milline kirev mitmekesisus on nende kehaehituses ja eluviisides, kuidas nemad võiksid ümbritsevat maailma tajuda. Räägitu täpsemaks mõistmiseks uurime putukaid binokulaaride all ning teeme lähemalt tutvust nii mõnegi elusa putukaga.

Loodusõhtu viib läbi Leif-August Kirs Tallinna Loomaaiast.

Kestus 1,5 h. Sobib kõigile väikestele ja suurtele putukahuvilistele.

Osalemine tasuta.

 

 

 

Reede
29
oktoober
Kell 13:00

Märgviltimise töötuba

Tule valmista endale või miks mitte näiteks isadepäevakingiks saunamüts.

Töötuba juhendab Tatjana Sääs.

Osalustasu 2 eurot. Registreerimine margit@valgamuuseum.ee või telefonil 7668863.