Menüü
Vali aasta ja kuu
Kolmapäev
01
veebruar kuni 01.04
kell 16:00

Naise kujutamine 1920.–1980. aastate Eesti skulptuuris

 

 

Valga muuseumis avaneb 01. veebruaril 2023 kell 16 Tartu Kunstimuuseumi koostatud näitus, mille keskmes on naise kujutamine 1920.–1980. aastate Eesti skulptuuris.

Skulptuurile kui kunstiliigile on omane huvi inimkeha vormide väljendamise vastu. Nii nagu mujal maailmas, on naine kui muusa olnud loovuse allikaks arvukatele Eesti 20. sajandi skulptoritele. Näitus tutvustab Tartu Kunstimuuseumi skulptuurikogu põhjal tuntud Eesti kujurite loomingus nii igavikulist kui ka ajas muutuvat nägemust naisest.

Varasemad näitusele valitud teosed on pärit 1920. ja 1930. aastatest, mil kunstiharidus muutus ka siin kättesaadavamaks. Välismõjude eeskujul hakkas tasapisi välja kujunema rahvuslike joontega Eesti skulptuur. Kunstiareenile astusid esimesed Eestis kõrghariduse saanud skulptorid, keda nüüd saame pidada Eesti skulptuuri klassikuteks. Kuigi mitmed neist lahkusid Eestist II maailmasõja tagajärjel, oli tee rajatud järgnevatele skulptorite põlvkondadele.  

 

Näitusele valitud kunstnikud: Juta Eskel, Lagle Israel, Ellen Kolk, Jaan Koort, Ilme Kuld, Lydia Laas, Elfriide Maran, Signe Mölder, Juhan Paberit, Hille Palm, Salme Riig-Schönberg, Aulin Rimm, Enn Roos, Martin Saks, Ferdi Sannamees, Anton Starkopf, Linda Sõber, Endel Taniloo, Elin Tober, Matti Varik, Edgar Viies, Ülo Õun

 

Kuraator: Annegret Kriisa

Graafiline disain: Katrin Nõu

Toetaja: Eesti Kultuurkapital

Lisainfo: Annegret Kriisa, annegret.kriisa@tartmus.ee

Neljapäev
06
aprill kuni 11.06
kell 14:00

Teatrinukkude võlumaailm

 

 

Alates 2023. aastast jõuab Nukuteatrimuuseumi rändnäitus „Teatrinukkude võlumaailm“ paikadesse üle Eesti. Nukuteatrimuuseum asub Tallinna vanalinnas Eesti Noorsooteatri kõrval ning on koduks üle 800 teatrinukule, kes on kunagi laval üles astunud. 

Rändnäitus on lühivorm Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonist ning pakub sellega sarnaselt teadmisi ajaloost, võimalust ise teatrinukkudega mängida ning tutvuda lavastust ettevalmistava protsessiga.

Rändnäitus koosneb väikestest teatrinukkude lavadest, millel igaüks saab proovida näitleja ametit. Näitus tutvustab kõige rohkem levinud nukuliike – varjunukke, lauanukke, käpiknukke, varrasnukke ning marionette. Kõikide nende liikidega on võimalik tutvuda nii Nukuteatrimuuseumi püsikspositsioonis kui ka rändnäitusel. Igat nukuliiki esindab üks või mitu näidet Nukuteatri (tänase Eesti Noorsooteatri) kunagistest lavastustest. Enamjaolt on tegemist väärtuslike originaalnukkude koopiatega, mille on valmistanud Eesti Noorsooteatri nukumeistrid. Näitusele on valitud nukud läbi 70 aasta. Nukkude valik peegeldab ka Nukuteatri endisi ning praeguseid kunstilisi juhte ja peakunstnikke.

 

Näituse kuraator: Gerli Mägi

Kujundus ja teostus: Loovagentuur PULT

Projektijuht: Iti Niinemets

Toimetaja: Helena Läks

Brošüüri kujundaja: Helmi-Elfriede Arrak

Nukkude koopiate valmistajad: Annika Aedma, Evelin Vassar, Mihkel Vooglaid
Täname: Teatri- ja Muusikamuuseum

 

Neljapäev
27
aprill
kell 16:00

Jesmoniidist aluse töötuba

 

 

Jesmoniidist ovaalsete aluste tegemine on lihtne ja väga tore ettevõtmine. Materjal ise on juba väga huvitav ning pakub põnevust ka meestele.

Jesmoniidi töötoas valmib ovaalne alus, mida saab kasutada nt võtmete hoiustamiseks, küünla alusena, köögis maitseainete topside organiseerimiseks, kombineerida karbikestega ehete jaoks jne.

Jesmoniidist ovaalse aluse töötuba kestab orienteeruvalt 2h. Mingeid eelnevaid teadmisi töötoas osalemiseks pole vaja.

Töötuba viib läbi Kati Banhard, tema tegemistega saad tutvuda siin: www.mekardia.ee

Osalemistasu on 10 eurot.

Kiirusta, sest kohtade arv on piiratud.

Registreerimine: margit@valgamuuseum.ee

 

Töötoa läbiviimist toetab Eesti Kultuurkapital.

Ava ostukorv